Megin byxor

Jag funderar på att köpa ett par Megin byxor. Jag har inte hittat så många recensioner av dem, är det någon som har erfarenhet?
 
obs glöm ej kolla klättermusens hemsidan 50 % rabattpå meginbyxorna har köpt mig ett par. helt ok men lite stora i midjestorleken. Har inte hunnit använda mina till fullo lämnar därför ingen analys för tillfället mvh Glanne
 
Jag kollade med Klättermusen för ett par veckor sedan men de hade inget i min storlek, tack för tippset ändå.
 
Alternativ

Megin är mycket bra byxor men jag tänkte slå ett slag för ett prisbilligare men lika bra alternativ som jag själv har för tillfället: nämligen Norröna Fjällbukse. Likartad passform med lite närmare prifil på benen. Framfickor med blixtlås och benficka, kardborre i benslut och jylf, kardborre, hämpor, midja. Mellanhög midja och fasta mycket bra hängslen Gore Tex XCR. 2500:-. Stabilt tyg, finns bara i grått. På det hela taget en mycket bra bukse. Som jag ser det så är Norröna och klättermusen lite i en egen klass vad gäller skalkläder för hårt bruk. Nackdelen skulle vara att Gore-Tex prasslar mer än Event, å andra sidan så kvarstår prasselproblemet även med det lite tystare och dyrare alternativet. När jag skulle handla nu sist var det norrönas närmare passform som avgjorde.
Bosse
 
Jag har ett par Megin som nu är ca 3 år gamla. Jag använder de framförallt till vandringar sommar/höst och turer på vintern men även till mer vardagliga aktiviteter. Jag har egentligen inget dåligt att säga om dem förutom priset och lite konstiga storlekar som inte passade mig. Jag fick förlänga benen med 5 cm.
Några punkter där de skiljer sig från andra alternativ är slitstyrkan (kevlar är oslagbart) och att det finns ett riktigt remlås vid benslut. Jag använder dem när jag vadar sommartid och utan damasker vintertid (har fixat en egen gummibandsgrejj som går under pjäxan/skon för att hålla dem nere) vilket funkar ypperligt. De andas bra och skyddar mot regn flera dagar i sträck (det är standard Cutan i mina). På vandringar har jag optimerat bort andra långbyxor och kör bara med Megin, behövs inget mer.
Är det något annat speciellt du undrar?

/Björn
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips