material i tältkåta?

Re: Åter igen, innertält!

undvall; sa:
.....
Nästa faktor som påverkar miljön positivt är luftflödet i sig själv. Om vi tänker oss en kåta med en mysig liten eld i mitten UTAN innertält kommer luftflödet primärt att gå från ventilen, rakt in till elden och rakt upp ut ur tältet. Vi kommer då få ett reltivt litet luftflöde nära duken som vi vill hålla torr. MED innertält kommer den kallat och torra luften från ventilen till stor utsträckning att tvingas uppåt av innertältets väv och flödar då i spalten mellan innertält och yttertält upp mot takventilen. På vägen upp kommer luften att värmas upp och dra med sig en stor del av fukten som annars hade fastnat på vår yttervägg.
.....
/ Stefan
Kanske det blir som du beskriver med innertält. Kanske innertältet isolerar bort strålningsvärme från elden så mindre värme når ytterduken? Du får i vilket fall vara försiktig med elden med innertält. Glödflagor bränner hål snabbt på ett sådant.

När vi eldar använder vi en eldspis. Moskosels lilla ihopvikbara plåtlåda med hål i botten blir det bra drag i. Den ställs på stenar eller klabbar, stenad mark eller typ aluplåt under. Strålningsvärmen som kommer runtom i glipan på 5 cm mellan marken och eldspisen, värmer riktigt bra längs marken. Får passa upp med golv och liggunderlag. Helst skärma av med klabbar.

Jag vet inte om du såg tigertamjarens tips tidigare, om en fläkt :)

cf_ecofan.gif


http://www.modernoutpost.com/gear/details/cf_ecofan.html

Fläkten drivs av själva värmen, och ska då hjälpa till att få ut värmen i hörnen i en tältkåta. Tyvärr väger tingesten ett kilo. Har ingen aning om hur bra den ev. fungerar praktiskt. Jag har dock inte riktigt kunnat släppa tanken. Kanske skulle fungera med något liknande som satt runt mittstången. Titan?

Raskesven
 
Hur står sig diskussionen såhär efter tio års användning?

Är det någon med tältkåta som har notis påslagen och kan uppdatera efter längre tids användning?

Vi behöver uppgradera för Familjetältning kring bil eller kort tur ut på fjället då vårt Nallo GT inte längre räcker för den utökade familjen;
- minimal risk/chans för att vi börjar elda i tältet.
- antagligen bara fåtal nätter i taget.
Ska jag satsa på Bommul/Polyester pga den påstådda komforten eller Nylon eftersom vi ändå inte ska elda?
Innertält för att känna igen sig från tunneltältning - eller bara golv och yttertält?
Hur står sig myggtäthet om man inte har innertält?
Tack på förhand
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips