Majtur i mellansverige med vyer

Mellansverige kanske är fel men vi vill komma iväg på en helgtur som är lite luftig och gärna med utsikt, alltså inte bara skog. Vi åker från Örebro så vad ska vi satsa på? Omberg? Kinnekulle? Bergslagsleden? Eller Dalafjäll? Finns det leder vid Norra delen av Vättern?
Vi vill absolut kunna tälta.....
Första tur efter knäoperation för frun, så det kan ju påverka stigvalet något, men hon är tuff!
Tips?
Mvh Fredrik
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Hälsingland

Hälsingeleden norrut från Bollnäs till Harsa. Ungefär fem mil, många vindskydd, lätt att hitta vatten. Enda nackdelen är väl att Ljusdals kommun sköter sin del av leden med vänster armbåge.
Ett annat alternativ är Finnskogsleden i södra Hälsingland. En cirkelled, med start och mål i Annefors, söder om Alfta.
 
tältet?

Tack för svar! Förstår att många gillar detta område. Hur är det då med att tälta där en natt eller så, är det OK?
 
Du får inte tälta inom naturreservaten. Dvs Munkängarna, Österplana hed och vall och Västerplana storäng. I övrigt är det lugnt. Värt att tänka på för dig (eller din bättre hälft, snarare) är att leden går upp på toppen av berget, den så kallade Högkullen. Kan kanske bli tungt, men det är ju möjligt ta alternativa vägar.
[Ändrat av Sarvi 2006-04-30 kl 22:39]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips