Märka neopren. Hur?

Jag hade nog testat med en däcktext-penna. Finns på macken för någon tia.
Den fäster ju på däck, står emot väder och vind (under en tid iaf) och har bra flytbarhet så att det går att täcka lite större område utan att det ser alltför randigt ut.

Fast, som det brukar stå på bättringsfärg, prova först på en undanskymd yta.....


MVH
O.
 
Jag köpte svart och gul gummifärg i en båtbutik som rekommenderade det till gummibåtar. Sitter bra på våtdräckten och faltbootens skinn. Fabrikat, jag är glad jag kan skilja på burkaran utan att behöva öppna dem. Det fanns bara i små burkar, ca 1/6 l. Denatuerad sprit eller Bensen, bensinavtorkning före målning rekommenderas. När jag köpte dem fanns det självlysande neonorange oxså till ca 3x priset av de andra. Färgen luktar bensen som oxså är lösningämne om man vill spruta. Vill minnas att det stod något engelskt på etiketterna.
//J
 

Aktuellt

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips