Lunndörren/ Snömängd?

Hallå alla!

Jag hade tänkt att åka skidor från Ljungdalen upp mot Falkvåltjärnarna och Lunndörren nästa vecka men efter att ha ringt Ljungdalen Turistinfo så var det visst rekord lite snö. Jag fick lite klen info om hur det skulle vara uppe på fjället så jag skickar en fråga här också. Är det någon som varit där nyligen och kan ge nån prognos om det finns snö så det räcker att åka skidor och släpa pulka, eller är det övervägande barmark?
Tacksam för alla relevanta svar då jag planerat att åka nu den 7:e mars.

/Dennis
 
Jag gick ner från lunndörren igår efter klätterhelg. Kanske att det går att skida/snirka sig fram men i så fall kommer skidorna och pulka repas ordentligt. Vi gick till fots utan snöskor pga att det va så barblåst
 

Bilagor

  • 20150228_073547.jpg
    20150228_073547.jpg
    33.6 KB · Visningar: 592

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
tack för svaret!
Det är så pass dåligt alltså, då får det väl bli lättpackning och gympadojor eller leta efter nån annan stans att åka.
 
Skidade Vallbo - Issjödalen - lundörrsstugan och sen tillbaks till Vallbo i helgen.

Visst är det barblåst o hårt men går absolut att åka skidor. Är rejält isigt så det går fort!
Gick några meter över värsta stenskramlet men skidor går ändå snabbare, utan skidor kommer du trampa igenom o få psykbryt. Men skippa ev pulkan om du kan, du får åka med stighudar konstant annars.
 
Skidor med stålkant och stighudar finns men det kanske lutar åt snöskovandring, det borde ju funka.
 
Haha..! Och jag som definitivt inte är nån skidåkare känner mej betydligt tryggare med snöskor som varken glider framåt eller bakåt. Men vi chansar och får väl surra planken på pulkan om det är för isigt eller barmark.
 
Har kommit lite snö under dom senaste dagar vid storulvån och sylarna och finns en mycket stabilare bas under till skillnad från Vålådalen/vallbo.
 
Det lutar åt att vi väljer Storulvån. Har varit där uppe en gång för en hösttur, men är inte bekant med området mer än så. Är det nån som har tips på tur som inte är triangeln och som har hyfsad chans att vara relativt snörik?

//Hannes
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips