Lundhags Professional High test?

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Lundhags kängor är nog ganska mycket en "älska-eller-hata"-produkt. Jag hade ett par som jag sålde, kom aldrig riktigt överens med dem. Efter att jag impulsköpt ett par Alfa Cumulus (i Bergen, i en desperat känglös situation ;)) kunde jag inte länge motivera mig att dra på Lundhagarna, så jag sålde dem.

Samtidigt finns det de som (nästan) hellre förlorar en fot än sina Lundhags... Problemet är kanske det att det tar ett tag innan man vet om man kommer gilla dem, eftersom de måste gås in. Och visar det sig att man inte gillar dem så kan man iofs sälja dem begagnat, men de tappar ju en del i värde...
 
Senast ändrad:
http://shop.lundhags.se/731-17-64.html

Någon som äger Lundhags proffesional high och har gått i den mkt?
är den värd pengarna?
Va och testade den i helgen i affär och den kändes juh väldigt bra men den kostar ju.

Min erfarenhet av dem som nya är att man behöver lära känna dem lite. Går man med dem på en vandring så gås de in rätt snabbt. På premiärturen hade jag gått i dem under två mil innan jag traskade iväg. När jag började gå på morgnarna bet de mig i foten men det försvann efter några hundra meter, och "startsträckan" blev kortare för varje dag. Sätter man dem sedan i garderoben ett tag så blir de hårda igen, när de är nya. För den som går ofta (regelbundet) lär detta inte vara ett problem.
 
sökte lite på Alfa Cumulus men hittar dom inte =), läste resenstionerna av kängan här på utsidan och det blir nog ett par proffesional tror jag =)
 
Jag har gått några år i "professional", men måste säga att de adderade väldigt lite jämfört med mina tidigare "luffar" (motsvarar dagens "scout"). Den ökade stabiliteten i skaften spelar ingen roll för min del, och i övrigt så är de bara tyngre, och torkar långsammare.

/Pär
 
Tack för svar, när jag endå va i butiken kollade jag även ett par haglöfs medium höga kängor, kommer inte ihåg va dom hette. men medium kängan gick ju in i benet och skavde som attan tyckte jag, finns det NÅGRA fördelar med att ha en medium känga? förutom att dom kanske är lite lättare?
 
Tack för svar, när jag endå va i butiken kollade jag även ett par haglöfs medium höga kängor, kommer inte ihåg va dom hette. men medium kängan gick ju in i benet och skavde som attan tyckte jag, finns det NÅGRA fördelar med att ha en medium känga? förutom att dom kanske är lite lättare?

Där håller jag med dig. Skafthöjden är ju ett av skälen till att man vill ha kängor. Däremot så tyckte jag inte att det spelade så stor roll att stabilisera dem med dubbla skinnlager med plastskum emellan.

/Pär
 
Jag går med ett Lundhags Professional Mid och tycker att de är helt suveräna. Visst känns de hårda i början, men det kan man säga om många kängor på marknaden. Går man runt i huset med de eller i trädgård ett tag så småningom blir de sköna. Jag har sett många butiker som säljer Mid (köpte mina hos Lundhags direkt i Järpen) men ring Lundhags. Känns de High variant bra, Mid kommer inte att känna särskilt annorlunda.
 
Har haft mina Lundhags Prof. i flera år nu och är fortfarande väldigt nöjd.
Det även jag har märkt är att när det varit lite stilla på vandringsfronten och dom får stå för länge så styvnar dom lite. Det går dock bort ganska snart när man väl börjar vandra igen.

Ska gå El Camino i sommar med Lundhagarna på, återkommer med recension senare ;)

Svårt med kängor som man inte vet om man vill ha förrän efter nån mils vandring.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips