Lösa 6V LED-lampor med halogenfäste?

jag har sett på bl.a. Classe i sjön att det börjar dyka upp lösa 12 V LED-lampor med halogenfäste, t.ex. http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=156442249 och http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=154378695

Är det någon här som vet om det finns någon 6 volts LED som funkar till Silvas och Milas gamla hederliga orienteringslampor? Det är alltså själva "glödlampan" jag är ute efter, inte en ny pannlampa... Jag vill helst inte skita ner min fina Ledx Cobra i samband med ett återkommande "negerjobb".
/Niklas
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips