Locus map pro

Har ganska nyligt köpt och installerat locus map pro som verkar vara användbart, problemet är att jag inte får till någon vettig kartmarkör, den transparenta triangeln är inte lätt att se för ett gammalt öga. Har laddat hem en fylld blå triangel avsedd för Locus map men får inte upp den på skärmen, har även laddat ner från Locus store men ser inte hur jag kan välja cursor, jag kan som det verkar bara välja 1 av tex 5 markörer. Tacksam för hjälp
 
Se till att filerna du laddat hem hamnar i Locus/Icons/Cursors. Starta Locus , Gå till Inställningar/navigation/Advanced settings. Längst ner har du Navigation cursors. Välj det så borde du se namnet på det zippaket du laddat hem. Markera det och Stäng/Starta om Locus
 
Senast ändrad:
Kanske har du hittat ett fel på programmet! Trots att Locus bekräftar mitt val av markörer så är det fortfarande samma symboler som jag hade tidigare, Låt mig få veta om det lyckas för dig!
 
Jag la en blå helfylld triangel (pil) i både curcors och navigation och finner att om jag gör en rutt då får jag den av mig nerladdade blåa helfyllda pilen men om jag bara ska "åka med" så får jag inget annat än en transparent pil, som gps o kartnörd jag är så stördes jag lite av den klena kartmarkören vid gårdagens 30-mila färd med tåget :)
 
Jag håller med om att den "ofyllda" pilen inte syns särskilt bra. Det finns ett paket som heter gynta_red som syns bättre men det verkar inte gå att lägga in manuellt. Dom brukar ha bra support så jag skriver och frågar. Återkommer när jag fått svar. Hör av dig om du löser problemet själv.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips