Liten min/max termometer?

Nä, jag köpte en lätt och enkel termometer av fönstermodel istället och sköt letandet efter min/max termometer på framtiden. Jag klarar mig rätt så bra utan min/max funktionen. På dagarna har jag den på utsidan av ryggsäcken. När jag har slagit läger sätter jag den på en stormlina och på natten har jag den inne i tältet. Jag får visserligen inte reda på nattens kallaste temperatur men det händer att jag vaknar med ett "fan vad kallt det är!" och kollar termometern och får ett riktvärde.

/ANDERS
 
Tryck ner navigerings+on knappen samtidigt på Garmin etrex vista så får man fram bla temperatur info. Smidigt om man ändå har en med sig. Kan eventuellt fungera med andra modeller...
Samt att man bör låta enheten vara en stund utan påverkan av kroppsvärme.

Men det bästa hade klart varit en lite smidig digital termometer med min-max registrering, hoppas det dyker upp nåt.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Jag hittar inte den termometern på conrad.se - skulle du kunna skicka en direktlänk tack?

Det vart en ohemult lâng länk sâ här är artikelnummret istället. 135:- har dom mage o ta.
Artikelnummer: 646304

Min följde med pâ en veckas vandring i fjällen och fungerade utmärkt, givetvis sâ önskar man sig ju mer funktioner men jag har inte hittat nâgot bättre.
För länge sedan hade jag en Casio armbandsklocka med termometerfunktion som logga och kunde visa en graf över senaste mätningarna, funkade bra om man hängde den fritt.
 
Vilken knapp?

Vilken knapp menar du med navigerings-knappen? Jag har med mig en termometer vanligtvis men hade ingen aning om att man kunde få fram temp i GPS:en. Lufttrycket kollar jag ofta och med termometer blir den rätt komplett.

garmin-etrex-vista-hcx-A.jpg


Glömde lägga till att man trycker ner navigerings och On knappen vid uppstart.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.