Bluetooth termometer med minne

Nu har jag hittat och skaffat mig en smart liten pryl som jag tror kan passa andra nördar också.

Ibland vaknar man och fryser på natten, och på morgonen är det is på tältet trots att prognosen visade plus. Man undrar lite hur jädra kallt det egentligen var. Bergis minus 10?

Jag har skaffat mig en Switchbot Indoor/Outdoor Thermo-Hygrometer. Alltså en liten vit plastpryl något mindre än en tändsticksask. Med två AAA batterier av litiumtyp väger den 36 gram ungefär.

Det är alltså en termometer och luftfuktighetsmätare med typ två månaders inbyggt minne och bluetooth. Så man startar helt enkelt upp appen, synkar och får ut en graf på temperatur, luftfuktighet, daggpunkt och lite andra saker jag inte begriper mig på.

Rätt onödigt. Men kul! Och jag tycker faktiskt att det ska bli intressant att få en lite mer exakt uppfattning om vilken temperatur det är när sovsäcken börjar kännas för kall och hur mycket underställ osv påverkar.

 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Det jag saknar är en liten batteridriven väderstation om man vill få gissningar på väder om man saknar mobiltäckning och ej behöver en ny enhet som Garmin inreach el dylikt med abonnemang
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.