Liten akustisk gitarr för vandring, cykling, resor?

Mitt tips blir nog till sist att ställa frågan på Ackegura. Där hänger nördarna. Du borde ju inte vara ensam om problemet så det finns säkert en lösning.

Hoppas du finner vad du söker! För egen del gillar jag min Yamaha Gl1, men skulle gärna haft en liknande som var stålsträngad.

Allt gott!
Anders
 
Är det bara längen du bekymrar dig om finns ju "hopfällbara" som är gjorda för att passa i en kabinväska. Men de är nog inte billiga.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips