LIGGUNDERLAG.

Mezzner; sa:
Nån har ju varit lyrisk över Ridgerest i nån tidigare tråd. Är Z-rest i princip samma underlag men i vikutförande?
Ja de är ganska lika. Ridgerest har åsar som går tvärs över hela liggunderlaget och rullas ihop som vanligt. Z-Rest har äggkartongsstruktur och viks i ett Z, därav namnet. Båda varianterna är mycket komfortabla, dock inte speciellt tjocka enligt min mening.
 
Jag har ett Redgerest, tänkt ha under vandring för att minska vikten. Komforten är bättre än vanliga liggunderlag med samma tjocklek. Nackdel är att den är lite väl smal, 51 cm och jag för mig så vill jag ha tjockare liggunderlag när jag sover på hårda underlag t.ex. vindskydd.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Z-rest isolerar lite klent tycker jag. Har i alla fall upplevt det som kallare än många andra skumplastmattor tillsammans med min top-bag som bara har fyllning på ovansidan. Men visst är det smidigt.
 
jamo; sa:
Z-rest isolerar lite klent tycker jag. Har i alla fall upplevt det som kallare än många andra skumplastmattor tillsammans med min top-bag som bara har fyllning på ovansidan. Men visst är det smidigt.

Jag ser både Z-Rest och RidgeRest som komfortkomplement till ett tunnt isolerande lager av vanligt liggunderlag med slutna celler. De är mycket mjuka mot kroppen och man sjunker in lite mer än ett vanligt underlag. Z-Rest och RidgeRest blir då en budget och viktmässigt lättare variant mot de uppblåsbara underlagen. Jag använder alltså helst två underlag.
[Ändrat av brandmansmicke 2005-03-14 kl 11:15]
 
Upplever att Z-rest har väldigt god komfort i förhållande till sin vikt. Vår, sommar och höst räcker det bra. På vintern har jag ett "budget" 8mm, rulle, under. För att jag inte vill bryta grankvistar i onödan, samt att har jag tält är det direkt olämpligt med grankvistar däri :)

O andra sidan bör man nog oavsett liggunderlag komplettera med något extra vintertid, få liggunderlag isolerar så bra.

/Tommy
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Jag vill varna för ridgerest! Detta är bra från början men efter några år plattar det ut sig och tappar form och blir då mindre isloerande.

Sen vill jag varna för de billigare liggunderlagen utan slutna celler vintertid. Vintertid fungerar de inte på att sitta direkt i snön utan drar då åt sig fukt. Däremot fungerar de bra som komplement till ett tunnare sommarunderlag (typ ridgerest) vintertid och med två liggunderlag ligger du mycket bättre och varmare än ett enkelt tänkt för vinterbruk.

/Robert
 
Haha, det säger lite om medelåldern eller åtminstone bekvämlighetskraven från utsidans medlemmar; att de flesta verka vilja ha två underlag!

Jag bär själv gärna med mig två rullar på gamla dar, även om det inte är fullängd på båda. Det blir ju rejält tjockt, men ändå märker man ju skillnad mot resårsängen hemma...

Jag ska göra nåt slags experiment med kronans material; jag har nog uppfattat att det är slutna celler i det, men det kanske är skillnad på HUR slutna, eller hur täta material man har. Jag har f ö ett jättegammalt cellplastunderlag med våffelmönster, det är från 70-talet och funkar bra fortfarande.

Att köpa de allra billigaste underlagen kan nog ibland straffa sig, det brukar finnas såna som är onödigt tunnna (<10 mm), och dessutom i ett material som känns väldigt plastigt och lite för mjukt.
 
rojo; sa:
Jag vill varna för ridgerest! Detta är bra från början men efter några år plattar det ut sig och tappar form och blir då mindre isloerande.



/Robert

Jag har då aldrig använt någon madrass mer än ett par år.

För mig är det Ridgerest som gäller tills jag hittar
lättare och helst mindre skrymmande alternativ.
Körde ett tag med 3/4 Therma+ryggsäck, men tröttnade på
punkor.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.