Liggunderlag på vintern

Vad använder ni på vintern som liggunderlag?
själv letar jag efter ett som är lätt att spänna på ryggsäcken.
Nån som har nått bra tips.
 
Det finns ju otaliga alternativ, något speciellt du är ute efter, uppblåsbart, självuppblåsande eller cellplast?
Vilka temperaturer, budget, tjocklek, vikt mm är aktuella?

Själv använder jag ett Neoair all season, men tänker byta till Neoair Thermolite för vinterbruk och spara lite vikt.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Tidigare har jag använt ett Thermarest Prolite med ett 5 mm EVA (slutna celler drar inte åt sig vatten) under thermarestet. Skulle jag köpa nytt skulle jag gå på ett Exped Downmat med inbyggd pump. Inte någon höjdare att blåsa in fuktig luft med munnen i liggunderlaget. Ett EVA-liggunderlag lägger jag under tältduken, då slipper man kondens på tältgolvet...
 
Combon cellplast + självuppblåsande/luftmadrass är väl fungerande. Kör själv med ett Ridgerest + ett kort NeoAir. Har fungerat bra ner till -30C.
 
Thermarest Neoair all season och ett Z Lite Sol. Z:n har jag med för att sitta bekvämt under längre pauser och i läger samt för att ha nånting ifall Neoair mot all förmodan skulle få en läcka.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Jag såg en film på youtube där han la något som jag tycker såg ut som en räddningsfilt under tältet. Någon som har erfarenhet med det? Det såg ut att vara blötsnö.
 
Räddningsfilten hänger alltid med, vinter som sommar, den kan ju användas till så mycket. Vissa föredrar vanlig presenning, men alu-ytan väger inte så mycket extra och kommer till nytta ibland.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.