Låt oss fortsätta samla våra fjällvandringstips..!

lunch

Senaste vandringen fick jag tipset att ta termos med. På frukosten kokade jag vatten och bar med. Det blir lite tyngre men det är gott att snabbt ha något varmt att dricka/äta(soppa) vid lunch utan att packa upp köket. Detta funkar bra vid vandringar under en vecka men sen vill man nog ha mer att äta vid lunch för att inte magra av alltför mycket :)

god tur
 
Inget för singlar kanske....singellivet kan förkortas då....

När ni slår läger - värm vatten, ta i några droppar tvål, låt din älskade ta av sig sina kläder, doppa din Wettexduk och tvätta av din älskade hela hans kropp. Njutbart!

Koppla ihop sovsäckarna - om de inte passar - köp nya!

Ha alltid med "överrraskningar" för varandra ex en ask salta katter eller något annat som din partner tycker om.

Massera varandra i tältet - så skönt att man kan dåna av.

Ta inte med er barnen ibland......

/Kristina
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Piska din nakna partner med pors eller skvattram så blir den mindre attraktiv för myggen.
Raskesven
Den??? Är inte partnern en han eller hon?;)
HåkanF
Men Håkan... är det inte solklart att det är kvistarna av pors eller skvattram som blivit mindre attraktiva för myggen, vad skulle inte bli det efter att ha varit i kontakt med en svettig otvättad fjällvandrares kropp ;)

///Claes
 
Efter en dylik behandling duger inte kvistarna till flugsmällare eller knottdito, klart som korvspad....Men väl som odörspridare i tält och kåta.
//J
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips