Långvandrare i Sverige

I USA finns det tydligen en hel kultur kring att genomvandra hela Appalachian Trail, en tur på 2000 miles som tar ett halvår (t.ex. på http://www.gorp.com). I Sverige har vi ju också Europaleder som sammanbinder långa sträcker av vandringsleder.
Finns det någon som har gjort månadslånga vandringer längs dessa och kanske publicerat dagbok eller erfarenheter?
Själv drömmer jag om nån gång att vandra Köpenhamn-Göteborg.
Mette
 
Långvandring fjällen

En släkting till mig vandrade förra sommaren ihop med några kompisar hela fjällkedjan från Grövelsjön (tror jag) upp till Kebnekaise. Tyvärr har dom, så vitt jag vet, inte publicerat någon dagbok på nätet. Proviantering löste dom genom att lägga upp "lager" på platser längs leden i förväg och låta medhjälpare möta upp med nya förråd då och då. Att lösa matfrågan är väl annars den stora skillnaden mellan att vandra en vecka eller flera månader. Sen är det viktigt att sköta om och vårda kroppen. Vet att dom lade in vilodagar då och då för återhämtning.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Är sugen på att så småningom klämma Bohusleden och ev. fortsättning på andra leder. Förstod att den fortsätter söderöver på Hallandsleden/Skåneleden. Dessutom lär den fortsätta
in i Norge.
Det lär nog dröja några år innan det blir av att gå en längre sammanhängande tur. Skall dock ta bitar av Bohus- och Hallandsleden redan i år. Givetvis med lätt utrustning. I dessa
relativt bebyggda trakter lär det inte vara problem med proviant.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips