Långtursklättring

Hej!

Lyckegård, dit charmtroll! ;-)

Vad tråkigt att jag gjorde dig besviken med mitt val av trådtitel, men tråden kan ju även innehålla lite resetips. Standardsvaret är förstås valfritt fjäll i Norge om du inte redan varit där, bl. a Nissedal.

Tyvärr så finns det få längre klätterturer i Sverige, men med lite fantasi kan man ändå få till ett flertal standplatser även på mindre klippor. Är det någon annan som har några tips?

Med vänliga hälsningar

Kaj
 
Härlig läsning! Många tips som man inte tänkt på. :)

Bästa multipitchleden som jag klättrat hittills i Sverige är 'Slowfox', 5+, Fjällbo, 3 replängder. (Göteborg alltså!)
 
Jag tror i och för sig att själva boken vi diskuterar har ett helt kapitel med exempel på olika multipitch-leder, och vilka tekniker som passar på vilken led.
 
Tyvärr är väl de bästa svenska flerreplängdsturerna i Bispberg, där det är klätterförbud sedan 18 år.

Slow Fox i Fjällbo är väl OK, men det finns bättre turer av längd än så. Och framför allt finns det fler turer av lite längd på andra ställen, t.ex. i Rösås. Stuguberget har ju också några som är iaf två replängder. Men Bispberg... Jag saknar Bispberg!

Här är två bilder från Bispberg från mitt sista besök där hösten 1995, några månader innan klätterförbudet trädde i kraft. Två riktiga klassiker, Direkten (5-) och Jämlikheten (5+):
 

Bilagor

  • Direkten 1995.jpg
    Direkten 1995.jpg
    139.5 KB · Visningar: 847
  • Jämlikheten 1995.jpg
    Jämlikheten 1995.jpg
    168.2 KB · Visningar: 1,101

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
RIP Bispberg... eller? Finns det en möjlighet att det öppnar i framtiden?

Hur som helst, vad kul att länken uppskattas. Ofta, i alla fall är det så för mig, så glömmer jag bort olika tekniker som man sällan använder, så lite repetition kan vara bra ibland!

Med vänliga hälsningar

Kaj
 
Redan 1995 behövde vi äpplen på hjälmen, eller såg jag fel? ;) Tack Per för fina bilder!
 

Bilagor

  • apple-iphone-5c-4.jpg
    apple-iphone-5c-4.jpg
    31.1 KB · Visningar: 644
Det är väl som jag förstått mest en markägarfråga, eller var det snarare tomtägare med angränsande tomter kanske. Problemet kan väl sen vara att beslutet sen cementeras efter att nån tjänsteman försvarat beslutet ett antal gånger. Men tjänstemän pensioneras eller rör sig tidigare med lite tur, så självklart ska det klättras igen på Bispberg. Frågan är bara om man själv har pensionerats vid det laget?
 
Bispberg är värt en egen tråd. Beträffande ursprungsfrågan så är Häggstatraversen fram och åter längs Häggstas sydvägg en klassisk multipitch som gjordes ofta på 70-talet som träning inför Alpturer. För dom flesta så innehöll den då även inslag av artificiell klättring. Jag vet inte längden exakt men 400 meters klättring tror jag går att få ut. En klassisk dagsexpedition som jag inte vet ifall den alls görs nuförtiden .
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.