Långresa

Vi ska åka till Argentina-Uruguay-Brasilien på en 1,5 månads backpackresa med en då 5 månaders son. Åka en hel del buss och bo på vandrarhem. Vad kan vara lagom att ta med en sån unge i? Vagn, bärsele eller bärstol? Vad säger ni?
Olle
 
Femmånaders är tyvärr lite små för bärstol, annars hade det varit ett perfekt alternativ. Ha barnet i bärstol längre stunder kan man börja med när barnet obehindrat kan sitta själv på golvet utan stöd.
Så bärsele är nog det som gäller. Vagn beror väl lite på hur mycket grejer ni orkar släpa på. Något annat än paraplyvagn är nog dock inte att tänka på om ni ska ta er fram i städer och använda allmänna kommunikationsmedel. När vi reste runt i Alperna med vår 8-månaders hade vi bärstol+paraplyvagn. Vagnen är ovärderlig när barnet behöver sova om dagarna. Alltså: jag skulle satsa på bärsele + paraplyvagn med fällbar rygg.
/ S
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Vagn ar utmarkt att sova i men nar vi bott o rest i Afrika med sma barn kunde vi anda nastan aldrig anvanda vagnarna vi hade p g a trafik, trangsel, daligt underlag etc. Kanske liknande begransningar i Latinamerika...och en pryl mindre att slapa pa kan vara nog sa skont.
Ofta kan man losa sovandet pa annat satt, soffa, filt pa golvet etc....
Vill minnas att vid 5 manader sa ar aktionsradien fortfarande nagot begransad, men inte sarskilt lange till....
Lycka till, resa med barn ar fantastiskt..
Per D
 
Tack för svar!
Vi tog en paraplyvagn med liggläge. Det funkade utmärkt eftersom det fanns bra vägar och trottoarer där vi befann oss. Dessutom hade det blivit alldeles för tungt att behöva bära barnet hela tiden.
Olle
 
Kanske svarar jag sent. Var i Australien ett patr veckor i höstas med vår son som då var typ 5 månader. Det gick bra men det var lite trixigt att hitta gröt etc. som han gillade (de sålde typ bara risgröt). Allt gick bra, speciellt flygresorna. Vi transporterade han i resesuolky samt baby björns sele med extra stöd i svanken (minns ej namnet). Funkade som sagt bra!

//Tobias
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips