Långhundraleden

Har någon erfarenhet av Långhundraleden?

Jag planerar att paddla Långhundraleden med mina barn. Jag undrar var man kan hyra kanot i närheten, om de kör ut kanoten till startpunkten och hämtar den igen, om det finns lämpliga tältplatser intill leden, hur lång tid den kan tänkas ta att paddla och om det finns något annat som jag bör tänka på.

/Johan
 
är nog knappt paddelbar annat än i extremt högvatten tidigt på våren om vi pratar om hela leden.

Helgöån upp till Kårsta kanske går. http://www.kanotguiden.se/sthlm/langhpr.htm http://www.traneving.se/index.php?t...Y6ad5g4AAABh9Gkj&bcsi_scan_filename=index.php

Kanotuthyrare förutom som länkas till i ovanst länk www.roslagens-marincenter.se hittade jag på nätet vet inget om de finns kvar.

Jag har åkt skridskor från Mora Stenar till Brottby med en transfer med buss mitt på http://www.sssk.se/medlem/databas/fardrapport/fardrapport-v.asp?ID=73

Thure
 
Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.
Jag har paddlat den södra delen av Långhundraleden:
- en gång med hopfällbar kanadensare, vi tog Roslagsbanan till Ekskogen och paddlade ner till Åkerberga en majeftermiddag/kväll, startade kanske vid 17-tiden och var framme vid midnatt
- en gång hyrde vi K2:eek:r på Skärgårdens kanotcenter (Resarö), paddlade över Trälhavet och upp i kanalen. Vi kom till strax norr om Brottby på en dag, tältade och paddlade tillbaka.

Från Helgösjön och norrut kan man nog bara paddla tidigt på året, innan vassen vuxit upp.
Förbi Slussen i åkerberga är det bra med en kanotvagn.
 
Uhm, mitt hemmavatten! Jag paddlar i Långhundraleden ofta. Jag har dock inte paddlat längre än till Garnsvikens norra ände på många år. För länge sedan gick det bra att sjösätta i Brotorp norr om Brottby och paddla ner till Trälhavet. Jag vet inte om det växt igen idag. Roslagens marin i Åkersberga hyr ut canadensare och kajaker och jag tror att de även kan lämna/hämta kanoter. Hör med dem om framkomlighet.
/S.
 
Från Benhamarnasjön o nedströms är det ok under större delen av året, men acl så tråkigt... man ser ju ej mkt mera än vass o himlen....
 

Aktuellt

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!
Tack för hjälpen

Nu är turen genomförd. Vi lyckades låna en kanot och planerade därför en rundtur med start och mål vid Garnsviken.

Vi paddlade uppströms längs Husaån så långt vi kunde komma. Avstickaren från Storån mot Ekskogen var inte paddlingsbar, men vi fortsatte upp till Holmbroån strax norr om Roslagsbanan. Där vände vi och paddlade tillbaka till Helgösjön. Det var för smalt för att vända kanoten, så vi fick backa en bit. Vi övernattade vid Helgasjöns nordöstra ände och paddlade tillbaka till Garnsviken dagen efter.

Det var en mycket fin tur. Vattnet låg spegelblankt och terrängen växlade från trång vasskantad bäck till lummig skogsmiljö och öppna landskap med betande kor.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.