Lättare gummistövlar i EVO-skum?

Hej,

Föredrar att vandra i gummistövlar under hösten i fjällen men de väger en del. Börjat titta in lättare alternativ och hittade stövlar i EVO-skum som sägs vara betydligt lättare än gummi, 476g för ett par storlek 43 enligt butiken. Känns väldigt lätt och bra. Är det någon som har någon erfarenhet av stövlar i EVA-foam, hur är hållbarheten?
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Men jag är skeptisk till att gå någon längre sträcka i den modellen jag har i alla fall. Inte bara för att den är för varm utan främst för att de är så extremt mjuka.

Hur mycket mjukare är de jämfört med vanliga trailrunners/springskor eller vanliga gummistövlar? Jag går vanligtvis i vanliga springskor i fjällen under sommaren, har inte varit ett problem för mig.
 
De är avsevärt mjukare upplever jag. Det finns ju ingen styv sula i dom på det sättet som tex en trailsko har utan allt är lika soft. De kommer nog närmare en väl inkörd löparsko med mkt foam i sulan.

Dom jag har är stora som aset för att jag ska få plats med extra lager osv så det gör ju att just vandringskomforten är lite svår att utvärdera. Hållbarheten upplever jag som bra. Gått på mkt sten o bråte. Jag har en förkärlek till hårda kängor ska sägas så det är inte så konstigt att det inte är min grej helt o hållet kanske😊
 
Har havt två par och båda separerade sig själva till obrukbarhet. Lätta att gå i men sulor som var för mjuka att gå på hårda ojämna underlag, en tallkotte kände ego som obehaglig.
Föredrar mer rejält byggda, men gick mina tolv första år i fjällen i gummistövlar. Stövel val beroende på blötan.

go tur
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips