Lätt hatt

Har gått över från en Chevalier GTX-fodrad hatt till ITAB-keps och sparat ett antal gram (från 103 till 54 ;)) och dessutom (och förstås framför allt) fått lite mindre problem med svettutsöndring; mextex gör huvudknoppen ganska varm. Däremot har jag ett par ggr drabbats av alltför mycket sol på öron och hals, så jag har fått rejäl solsveda. Eftersom jag är ganska ljuskänslig så vill jag undvika detta, och att ha t.ex. en buff riggad som en balaclava blir ganska varmt. Alltså, evt återvänder jag till hattlösningen.

Men jag vill ha tag på en hatt som dels är lätt, dels tål lite regn men helst inget mextexfoder (som är otrevligt när det är soligt och varmt). DWR verkar vara rätt melodi. Nån som har tips? Eller ska man satsa på en keps med solskydd? Tips på det i så fall!

Tilley? Nån som vet var man kan köpa dem?
 
Senast ändrad:
Tilley finns på Naturkompaniet. Åtminstone i Lund.
Fast jämför man utbudet där (modeller och färger) med vad som finns på Tilleys hemsida så är det kanske inte så mycket att hänga i julgran. Fast de kanske kan ta hem?


/Ola.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Tilley, är de särskilt lätta? Eller kvittar vikten om funktionen är den rätta?

Annars finns ju nåt sånt här:

ImgWriter.asp

Haglöfs Solar 70 gram, DWR-behandlad Climatic

Fjällräven har nåt liknande. De har ju också den klassiska Grönlandshatten såklart.
81100-030_170x170.jpg


Min personliga favorit är annars bassäkhatten:
product_thumb.php


116 gram i storlek stor.
 
Tilley finns på Naturkompaniet. Åtminstone i Lund.
Fast jämför man utbudet där (modeller och färger) med vad som finns på Tilleys hemsida så är det kanske inte så mycket att hänga i julgran. Fast de kanske kan ta hem?

Hm, där får man för att man alltid går till Outside (numera Friluftsland)... Deras lättaste väger 85 g, det är ok, får ta en tripp in i em.
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

dave1

Avslutat
När jag inte använder min tnf-keps så brukar jag ha denna vändbara hatt inköpt i hattaffär på södra förstadsgatan i Malmö. Manchester på ena sidan, khaki på andra. Jag vet inte vad den väger, men den är ganska lätt och dessutom smidig att rulla ihop och ha i fickan. Kostade runt 250 har jag för mig.

2299288323_599abd8a0b.jpg
 
Jag har en tilley T5, och kan bara rekommendera. Ok den är inte lättast. (en snabb vägning mot en
chokladkaka säger att den iaf kommer under 100g), men den sitter lätt på huvudet!
Dessutom håller den sol och väta borta från ansiktet, ventilerar hyfsat. och blåser inte av om man
har båda remmarna runt huvudet. Stort minuspoäng för gubbfaktorn som innebär att den inte kan bäras inom planlagt område om man inte är medelålders eller äldre...
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.