Längdskidor Uppsala-Stockholm

Hej!

Är det någon som vet om man kan ta sig från Uppsala till Stockholm på ett par längdskidor?

Vi har inga fastare planer, men kan tänka oss allt från att åka buss/tåg någonstans (tex Sigtuna eller Märsta) och åka därifrån under en lång dagstur, till att ha med tält och ta en övernattning eller två.

Problemet är att vi bara har längdskidor och inte turskidor - finns det spår som skulle duga på någon av dessa sträckor?

Vi behöver inte nödvändigtvis ta oss till Stockholm just; öster-, väster- eller norrut skulle också funka, bara man kan ta sig tillbaka med tåg/buss på ett vettigt sätt.

Tacksam för tips!
 
Ett alternativ till att åka på isarna är att följa den gamla Långhundraleden till Åkerberga. Mest åkermark, lite sjöar och sankmarker. Nära till skog om man vill.
 
Södertörn

har en del fina möjligheter. Ni kan t ex börja i Farsta och åka ned mot Tornberget och avsluta vid Handens pendeltågsstation. Eller åka mellan Björkhagen och Dalarö. Bitvis via sjöar eller inre skärgårdsvikar.

Utö och intilliggande öar har nog en hel del oplogade vägar och stigar som ger omväxling till att följa stränder.

Thure
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Blev Grövelsjön istället...

Tack för alla tips!

Nu råkade det bli så att vi åker till Grövelsjön istället. Inte på längdskidor från Uppsala alltså, men ja, så blev det.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.