Längdskidor Uppsala-Stockholm

Hej!

Är det någon som vet om man kan ta sig från Uppsala till Stockholm på ett par längdskidor?

Vi har inga fastare planer, men kan tänka oss allt från att åka buss/tåg någonstans (tex Sigtuna eller Märsta) och åka därifrån under en lång dagstur, till att ha med tält och ta en övernattning eller två.

Problemet är att vi bara har längdskidor och inte turskidor - finns det spår som skulle duga på någon av dessa sträckor?

Vi behöver inte nödvändigtvis ta oss till Stockholm just; öster-, väster- eller norrut skulle också funka, bara man kan ta sig tillbaka med tåg/buss på ett vettigt sätt.

Tacksam för tips!
 
Ett alternativ till att åka på isarna är att följa den gamla Långhundraleden till Åkerberga. Mest åkermark, lite sjöar och sankmarker. Nära till skog om man vill.
 
Södertörn

har en del fina möjligheter. Ni kan t ex börja i Farsta och åka ned mot Tornberget och avsluta vid Handens pendeltågsstation. Eller åka mellan Björkhagen och Dalarö. Bitvis via sjöar eller inre skärgårdsvikar.

Utö och intilliggande öar har nog en hel del oplogade vägar och stigar som ger omväxling till att följa stränder.

Thure
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Blev Grövelsjön istället...

Tack för alla tips!

Nu råkade det bli så att vi åker till Grövelsjön istället. Inte på längdskidor från Uppsala alltså, men ja, så blev det.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips