Lämpliga jollekläder?

Jag är nybliven trissjolleägare och vill naturligtvis ut så snart som möjligt (trots kylan...). Jag skulle behöva lite tips och råd angående lämplig klädsel som håller mig varm men inte svettig osv. Vad jag ska tänka på helt enkelt.

Tacksam för alla svar!

/Eva
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Gore-tex

Jag seglar en hel del på somrarna med en lite större kölbåt men jag kan nog komma med lite hjälp även om det är en jolle du skall segla. Om du inte har för avsikt att kantra jollen så kan jag varmt rekomendera Goretex, faktum är att just i segelbåten funkar det bättre än t.ex. skidbacken/fjället/MTB. Man blir ju inte speciellt svettig av att segla så kläderna andas tillräckligt. Man håller sig torr och vinden blir mindre påfrestande. Håll utkik efter en jacka med bra huva. Om du inte äger ett gt-ställ rekomenderar jag att du köper ngt billigt regnställ det funkar antagligen ganska bra. Är det fint väder funkar det med vad som helst enligt mig.
Regnbyxor/gt-byxor rekomenderas, annars blir man snabbt blöt i baken.
 
billigt är bra

För trissjolle kan man ha det mesta då båten är rymlig och sällan kantrar. Jag förslår enklast möjliga. Ett helt vanligt regnställ med gummistövlar till det. Diskvantar på händerna funkar fint om du tänkt blöta ner fingrarna. Superunderställ, träningsoverall och flies- eller ylletröja. Fliesmössa på huvudet är skönt att ha. Flytväst.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips