Läckande skaljacka

Allt för ofta hör man om företag och fabrikanter som inte lever upp till vad man lovar i marknadsföringen. Jag vill däremot passa på att berätta att jag har blivit positivt överraskad av den hjälp jag har fått.

För snart 4 år sedan köpte jag mig en ny skaljacka. En Millet K-jacket ämnad främst för isklättring. En sådan där jacka i kraftig 3 lagers Gore-Tex XCR som andas och är vattentät i hur taskigt väder det än handlar om. Ni vet själva hur fabrikanterna budskap låter. ”Gör vad ni vill, jackan kommer hålla er varm och torr”. Jackan var faktiskt riktigt bra i 3,5 år. Men under en kanotpaddling under årets midsommarhelg fick den nog. Ni kanske minns att det regnade mycket och länge så som det skall på en svensk midsommar. Gore-Tex membranet var helt slut och jag blev blöt och kall trotts det budskap som används i marknadsföringen.

Väl medveten om att garantin på jackan var utgången sedan 6 månader gick jag tillbaks till affären där jag hade skaffat den. De skickade den till Millet som skulle undersöka vad som orsakade problemen. Millet har nu skickat mig en helt ny jacka av åretes modell i utbyte för den gamla.

Jag anser att Millet har mer än uppfyllt sina skyldigheter. Personligen är jag positivt överraskad. Jag vill även skicka ett stort tack till butiken, Bergslagsäventyr i Örebro, som har hjälpt till med processen.

/Gunnar
 
Det var som fan...

Ska precis inhandla en skaljacka och Millet har figurerat i tankarna men försvunnit vid något tillfälle. Nu måste jag säga att Millet är högaktuell för mig. Deras handlande tyder på att de förtjänar ett gott förtroende.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
OT, så tycker jag Millet har bra passform (=smal!), men man får ta till en storlek större än vanligt. Däremot är deras franska hemsida en katastrof!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips