Kustväg till Göteborg

Hej, jag och min flickvän funderar på att cykla ca två dagar längs kusten med destination Göteborg. Vi är inte så vana cyklister och undrar om nån har tips på en bra väg man kan cykla längs kusten?

Vi bor i stockholm så vi tänker ta tåget till startpunkten för att sen cykla till göteborg.

Tack på förhand!
 
Ta tåget till Strömstad.
Det är då ca 15 mil till Göteborg.
Cykla längs kusten: Grebbestad, Fjällbacka, Hamburgsund, Bovallstrand, Smögen och Lysekil.
Sen färjan över Gullmarn och Bokenäset, Orust och Tjörn. Besök de samhällen som passar er.
Vidare till Stenungsund och kanske Marstrand och färjan över Nordre älv, över Hisingen (som kanske inte är så roligt) in till Göteborg med en pampig entre över Älvsborgsbron.
Besöker ni alla samhällen får ni öka på med en 5 - 10 mil.
Åke Öster
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Kustvägen Sthlm-Gbg

*EDIT - såg först nu att det handlade om en resa på två dagar***sorry...

Hej,

Kul idé! Jag och min flickvän cyklade denna sträcka år 2004. Vi startade i Stockholm och cyklade via Nyköping, Söderköping, Valdemarsvik, Västervik, Kalmar, Karlskrona, Österlen, Ystad, Malmö. Tog sedan tåget över till Köpenhamn där vi turistade ett par dagar innan vi gav oss av via Helsingör, Helsingborg, Ängelholm, Falkenberg, Varberg-Göteborg. För oss tog resan 23 dagar men då hade vi ett antal vilodagar under resans gång.

Spontant tyckte jag östkusten var mer spännande men samtidigt lite mer upp o ner. Västkusten var rätt trist med långa raksträckor utan någon som helst antydan till kuperat vilket jag kan tycka vara lite tråkigt efter ett tag. Vi campade hela vägen utom i Köpenhamn, Karlskrona Halmstad och Kalmar då vi unnade oss lite hotellvistelse för att vila upp trötta kroppar.

Hör av dig ifall du har lite mer specifika frågor!

Trevlig cykling!

/Jonas
 
Eh...vi har stött på ett litet problem. Det visar sig att man inte kan ta med cykeln på tåget på sträckan Stockholm-> Strömstad. Vilket är lite snopet. Tack ändå Åke för hjälpen.

Är det någon som vet om nått ställe man kan åka till som ligger ungefär 15 -> 20 mils avstånd från göteborg som man även kan ta med cykeln till? Buss eller tåg går bra. Vi letar själva för fullt men tyckte det va lika bra att fråga.


/Maren
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.
Från Gbg och norrut (i Bohuslän) kan man ta cykel med "i mån av plats". Om man kan ta med cykel mellan Stockholm och Gbg vet jag inte. Direkttåget går över Herrljunga - Uddevalla. Kan det möjligen vara problemet??

Åke
 
Lägger man cykeln i t.ex. ett par sopsäckar och vägrar erkänna att det är en cykel får man ta med den på alla tåg i Sverige. Man får nämligen ta med allt bagage man själv klarar av att bära av och på tåget, så länge det inte är en cykel.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.