Kupoltält 1-2 mans

Körde med ett Asaklitt tunneltält (1 mans) på abiskovandringen nu häromdagarna, men tyckte inte det var nån jättehit, pga för dåligt utrymme, svårigheter att ta sig ut och in i tältet, halvkassa sömmar m.m.

Hur som helst så tänkte jag skaffa ett nytt tält, som gärna är ett kupoltält. Jag vill få plats med ryggsäcken (76L) inne i sovutrymmet för att undvika de kära myggen och knotten så gott det går när man vill ha tag på utrustning i ryggan. Så kanske ett 2-mans är lagom?

Har tittat på Robens Voyaget 2 som verkar praktisk och lagom stort, men dock är rätt så tungt? (2.9kg).

Någon som har nåt tips på ett smidigt och praktiskt tält? Det är tänkt för vår, sommar och höst i första hand.
 
Kupoltält blir tyngre än tunneltält givet samma volym....så är det. Lättast och instabilast blir pyramidtält.....tunnel är en praktiskt bra kompromiss....
 
Unna-tältet verkar ju rätt bra, men dock lite dyrt för min del. Finns det något som är hyffsat likt det men för en lite billigare peng? Helst under 3000:-.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips