Kungsleden i september?

Hej, undrar ifall det brukar vara väldigt mycket folk på kungsleden i början av september? (tänkte lederna mellan och runt Abisko - Nikkaluokta, och om ni har tips på några skjyssta leder?

MV
Mattias
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Börjar tunna ur...

Hejsan,

När man kommer fram i September börjar det helt klart tunna ur uppe i fjällen, även om det i början av månaden fortfarande är ganska gott om folk som är uppe för att se höstfärgerna. Definitvit färre än under högsäsong dock!

Sen vill jag inte vara dryg, men Kungsleden är ju en led.....men om du funderar över andra färdvägar genom Kebnekaisefjällen är svaret att det finns massor. Enklaste alternativet är att gå till bibloteket och låna Grundstens vandra Kungsleden del 1 som avhandlar just detta område.

Exakt vilken "led" som är den bästa beror ju till väldigt stor del på om man har med sig tält eller inte. Utan tält blir alternativen färre. Men om man vill ta en fin avstickare från Kungsleden, som i sig alltid är ett trevligt alternativ, så skulle jag rekomendera att gå ner till Vistasstugorna för att sen ta Stour Reiddavagge till Sälka. Fjällbjörkskogen kan vara rent löjligt vacker i höstskrud...och Vistas är även i vanliga fall bland de vackraste platserna i fjällen!

/ Stefan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips