kukri blad

jag önskade mej en kukri av min gamle far som börjat göra knivar på äldre dar.
han sa att de inte var något problem om jag skaffade fram ett blad men det har visat sig innebära en hel del problem. min fråga är därför som följer: är det någon som känner till vart man kan införskaffa sig ett blad till en kukri?
 
Antingen ber du en knivsmed om hjälp eller så försöker du köpa ett blad av en av de få tillverkarna av kukris. Jag vet att Cold Steel i USA åtminstone tidigare hade viss försäljning av "factory seconds", typ andrasortering av god klass, så det kanske kan vara idé att fråga om de har lust att sälja ett löst blad?
http://www.coldsteel.com/35atcj.html

Lycka till!
/R

Edit: Hittade faktiskt ett löst blad på eBay.
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Av en vanlig bladfjäder till lättare lb smider man lätt ett blad. Grabbarna i bergen hävdar att MB fjädrar är bäst, själv tror jag mera på Scania.... Läderförkläde, ässja, träkol, tång, slägga samt städ, kör hårt! Johansson hemasmidebok för de som inte prövat förr.
//J
 
Khukuris är relativt billiga att importera. Beställ ett par stycken från Nepal och plocka isär dem. Eller vänd dig till en knivmakare.

Cold Steel har oerhört ojämn kvalitet på sina produkter, samt en allmänt otrevlig affärsfilosofi. Jag avråder folk från att stödja dem.
 
Om någon väljer att smida en själv så kanske det bör nämnas för dom som inte vet att det är en ganska avancerad skapelse som man med fördel tillverkar själv. Dom som finns på markaden är oftast bara en krokig machete men så ska det inte vara.

Den slipas så att det blir tre olika verktyg i ett. Spetsen är slipad som en skalpell för finsnideri och rispning (Till exempel för att samla sav), Mittendelen ska ha en grov yxliknande egg för att användas som machete och den inre delen ska slipas som en kniv för att tälja med.

Lycka till
 
Den amerikanska firma Himalyan Imports specialiserar sig på den här typen av huggare: http://www.himalayan-imports.com/

Kvalitén på deras produkter är erkänt hög. De importerar utan mellanhänder direkt från de lokala tillverkarna i Nepalområdet.

Med tanke på det låga dollarpriset så kan det vara ett alternativ att handla från USA. De flesta knivar är billigare att köpa i staterna än i Sverige idag.

Till och med en sådan kniv som den svenska Fällkniven F1 kostar ca 300 kronor mindre däröver. Inte klokt ;)

~Paul~
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips