Kudde för knäna

Jag har ett rätt omfattande program för benen. I programmet ingår (på förslag av min tidigare PT) "split squats" som är rätt ansträngande för mina knän. Jag har märkt att det underlättar med en kudde e d under det bakre, passiva, benet (det handlar mest om ställningen i utförandet, inte kontakten mellan knä och underlag). Den som visas i denna video:
verkar lagom i tjocklek och styvhet.

Den jag sjäv använder är i ngt slags tyg, med stoppning av okänt slag, aningen för tjock, 6 cm (som blir kanske 5 under lätt tryck) och aningen för eftergivlig.
Undras var man kan få tag i ngt liknande den i videon. Kanske ska sägas att jag inte tar stöd av en stol och att jag har vikter i händerna, 2*3 kg, blir kanske mer.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.