Konvertera mellan koordinatsystem?

Jag har en fil med waypoints i RT90 som jag vill konvertera till WGS84. Jag vill även kunna göra det omvända. Känner någon till ett externt (helst gratis) program som kan fixa det åt mig?

En sökning på "konvertera" i tidigare grådar gav att man kunde konvertera punkterna en åt gången hos http://www.lm.se/geodesi/program/gtransrv/gtransimpel.htm . En annan lösning innebar att kopiera WP-data från datorn till GPS:en, byta koordinatsystem i GPS:en och skyffla tillbaka till datorn. Båda känns rätt omständiga.
 
transform coordinates

en sökning på groups.google.com advanced inom gruppen sci.geo.satellite-nav gav 128 svar på sökning enligt rubriken ovan.

Frågeställningen att transformera en lista av koordinater är ju av stort allmänt intresse även om det kanske är svårt att hitta något som direkt fungerar för det svenska systemet. Ställ frågan på sci.geo.satellite-nav (och ev på maus.technik.gps). Lantmäteriet borde också kunna hjälpa till. Det finns ngt bra norskt gps-forum också fast jag har glömt vad det heter, där kanske finns tips också eftersom norrmännen åker snöskoter på svenska sidan.

Och berätta för oss om resultatet. Det är säkert många som är intresserade.

Hejonas
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Koda själv! ;-)

Formaten är ju ganska väl beskrivna så det kan ju inte vara alltför bökigt att hacka ihop något själv. Du har ju dessutom kollegor som du kan involvera så att det blir ännu mindre jobb. ;)
Den stora fördelen med "skrivsjälvapproachen" är att du får det precis som du vill ha det och slipper trava igenom femtioelva varianter med Excelmög... :)
 
Varför uppfinna hjulet på nytt. Det finns ett program som heter GPS Utility som kan göra koordinattransformationer (plus en masssa annat). Det är egentligen shareware (40$), men finns i en freeware-version om man nöjer sig med att hantera 100 waypoints åt gången.

http://www.gpsu.co.uk/

Hälsningar
Harald
 
Orsaker kan finnas...

Man kanske t.ex. vill kunna använda en annan plattform?
Alla sitter inte med M$-krafs i sina burkar... :)
 
GPS Utility

Det verkar som att GPS Utility har allt jag behöver. Den verkar t o m fungera under Linux för de självspäkare som kör det. :)

Jag skall kasta ut en fråga i usenet news också. Jag tänkte inte så långt. :( Jag väntar dock tills jag och GPS:en är hemma från min nära förestående vandring. Jag misstänker att eventuella svar annars hinner spoolas ut från "min" newsserver innan jag är tillbaka.

Tack för alla bra tips!
 

Aktuellt

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.