Köpte Gröna kartan på CD-ROM...

Västra Götaland. För 3900 kr så får man en CD med program som inte klarar att kommunicera med etrex. Då får man uppgradera till en nyare version på nätet.

Kartorna var också lite skumma. Man har tydligen scannat in vanlga Gröna kartan. Då kan lustiga saker inträffa i skarven mellan två blad. Eftersom dessa inte uppdaterats samtidigt och något blad inte på ganska många år så fanns det en ny väg på det ena bladet som inte fortsatte på det intill!

Lite mer kan man väl begära när de nu tar så hutlöst betalt.

mvh
J-E
 
Konstigt att de har scannat in det. De jobbar ju elektroniskt numera, de borde ju kunna distibuera det utan att scanna. Sedan kan det säkert ändå bli problem med uppdateringar, alla områden är inte uppdaterade samtidigt och då kan det säkert bli vägar som slutar konstigt.
 
Lånade på Stadsbiblioteket i Gbg

Det var rätt prisvärt för att utvärdera. Funderar på att ta en arbetskopia så att jag inte repar bibliotekets exemplar ;-)

/jasy
 
Sälja programmet ?

Eftersom jag inte är helt nöjd så kanske jag säljer min CD. Någon som är intresserad ?
 
Lämna tillbaka

JET; sa:
Eftersom jag inte är helt nöjd så kanske jag säljer min CD.

Om jag inte minns fel så får man vid installationen frågan om man accepterar villkoren, och om man inte gör det har man rätt att lämna tillbaka CD:n och få pengarna tillbaka. Att man inte ens får använda något annat program än Kartex för att läsa in RIK filer, trots att sådan program finns att köpa (förmodligen med licens från Lantmäteriverket) är väl ett bra argument att du inte accepterar villkoren.

Jag tvivlar på att kartan på CD:n framställs från pappersoriginal för då skulle all information som finns med på papperskartan finnas med på CD-kartan. På min blå karta på CD finns inga höjdkurvor (även om jag fick betala ”höjdkurvepris” :( dessutom med en Kartex version som inte supportade någon GPS).
Det funkar nog så att varje kartblad utgör en fil med flera skikt och att Lantmäteriverket väljer vilka kartblad och vilka skikt som ska tas med när dom gör en CD. Detta gör att en ny väg kan finnas med på ett kartblad men inte på ett närliggande kartblad.
Kartbladen uppdateras synnerligen sporadiskt. Enligt den rätt så eminenta ( det är faktiskt sant) boken Kartplan 2000 är revideringsintervallet för blå kartan 5-8 år, och för gröna kartan ska revideringsintervallet inte överstiga 10 år.

Per Brune
 
Dålig uppdatering

Att uppdateringen är usel kan jag hålla med om. Vägen som inte finns med på kartan är en "ny" sträckning av E20. Denna lades om för över 10 år sedan !

Jag har mailat till Lantmäteriet med en fråga om detta. Anledningen till att jag ville köpa kartan på CD istället för papperskartor i bokhandeln är just att få en färsk karta. De som finns i bokhandeln kan ju vara några år ibland. När jag beställde från Lantmäteriet sade de att CD-n skulle vara aktuell...

mvh
Jan-Eric
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Re: Lånade på Stadsbiblioteket i Gbg

jasy; sa:
Det var rätt prisvärt för att utvärdera. /jasy

Tänk på att de tar HUTLÖSA :) fem kronor för reservationsavgift på Stadsbiblioteket. Nu har jag Stockholmskartan hemma. Verkligen en fin service att kunna låna den på biblioteket. Såg att de hade massor av aktuella och bra videofilmer också. Skaffa lånekort NU!
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.