köpa kanot

Hej på er!
Jag är ny i detta forum.

Till saken.
Min granne frågade mig om jag vill köpa hans gamla kanot, den är av märket Armerad Plast AB, Tillberga.
Den behöver fixas med lite, fattas en sittplats i mitten och måste målas om invändigt i botten. Ganska matt och lortig utvändigt.

Nu till själva frågan, vad är ett vettigt pris på en sådan kanot?

Mvh Leif
 
Ja, jag kände på mig att den var lite annorlunda.
Hade funderingar runt 500:-, är jag fräck om jag bjuder det?
 
Kajak eller kanot, canadensare?

Du frågar om kanot och får svar om kajak. Vad gäller det?

Jag tycker att du ska bjuda den där 5-hundringen. Nu när det nästan bara är kajak som gäller finns det gott om canadensare på bakgårdarna . Ge inte för mycket.
 
Armerad Plast i Tillberga är ju egentligen Trapper, som sedemera flyttade till Hallstahammar. Det innebär att det förmodligen är kvalitetskanadensare - men som ju kan vara sunkig för det.
 
Ja, det är en canadensare.

Jag provar med en femhundring, det brukar vara mer jobb än man tror att renovera gamla saker.

Tack för era svar, blir det affär kan jag lägga ut bilder för de aom är intresserade av nostalgi! :)
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips