Köpa kajak i Estland!!

TaxFree

Är jag helt ute och paddlar eller borde man inte kunna köpa dom på taxfree i estland, eller hur funkar det?
 
Taxfree

Jo det borde man, samma som man kan om man handlar tex i Tjeckien. Beror på hur mycket moms det är i Estland samt om de säljs med moms eller utan.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Taxfree

När man köper för utförsel i Estland behöver man inte betala estnisk moms. Såtillvida är det alltså fråga om taxfree handel. Om varans pris är under momsgränsen behöver man ju inte betala moms vid importen heller. Om varans pris är över momsgränsen betalar man moms på fakturabeloppet vid importen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips