Knivtillverkning som hobby!

Snygg, men vad är en sådan kniv tänkt att användas till?
Det är en takohiki sakimaru, vars primärsyfte är att stycka bläckfisk men anpassad för att även funka för generell fiskhantering. Jag använder den som ett charmigare alternativ till sujihiki, dvs. finskära fileér av fisk vid tillagning av sashimi, något jag äter minst en gång i veckan
 
Kul du levererar henjon. Här görs det inte så många knop just nu, av lite olika skäl. Håller på med en 15 cm bladare i A8 mod. Slipad konvex till 0.5 mm. Blir rätt grov mao. Nästa steg är skaft. Tänkte testa corby nitar för första gången..
20210303_205235.jpg
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Kul du levererar henjon. Här görs det inte så många knop just nu, av lite olika skäl. Håller på med en 15 cm bladare i A8 mod. Slipad konvex till 0.5 mm. Blir rätt grov mao. Nästa steg är skaft. Tänkte testa corby nitar för första gången.. Visa bilaga 35325
Oooh, nice! Rambo-stuk, gött, ser fram mot bilder. Själv har jag lite prestationsångest då nästa projekt är en jaktkniv till min äldsta vän som fyller 50 i år. Men, håller det enkelt tror jag, bra material och fokus på funktion typ
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips