Knätips vid långa nedstigningar?

Just det, nedstigning med tydligt böjda knän. Samtidigt rumpan bakåt så att bålens tyngdpunkt hamnar precis ovanför hälarna. Och lite bredbent.
Då nästan svävar man nerför backarna. Snabbt går det också.
Men träna lårmusklerna innan! Med denna knäavlastande gåteknik hamnar belastningen nämligen istället på låren.
 
Ofta beror problem med knän på för dåligt tränad muskulatur i låren. Regelbunden styrketräning kommer att göra dig bättre förberedd på många höjdmeter.
Träning ska ju helst ske kontinuerligt men jag tycker att man får resultat även om man bara några veckor innan en tur gör ett ryck med lämpliga övningar men börja inte med för tuffa övningar.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Vandringsstavar gör stor skillnad. Förläng dem i nedförsbackar. Korta steg.

Cykelträning är bra. Liksom trapptipset. Två trappsteg i taget nedför.

Om man har mindre vikt i ryggsäcken och tyngdpunkten på säcken inte är för högt upp gör också skillnad.

Försök få ett flyt utan alltför mkt stötar.

Thure
 
Cykelträning är bra generellt men överföringen till hög negativ belastning vid gång är relativt liten. Cykel i sig har låg negativ belastning och tränar dessutom musklerna för ett annat rörelsemönster. Självklart är det bättre än ingen träning.
Den träningsform som är vanligt förekommande, och som inte är ren styrketräning eller vandring, som funkar skapligt är några av aerobicsformerna där man väljer "impact"-nivå efter hur tränad man är och hur kroppen redan mår. Största anledningen till det valet är att man jobbar i flera riktningar dvs inte bara framåt och bakåt.
När det gäller styrketräning är utfall i olika riktningar något att fundera på men självklart också rejält med stabilitet- och löpträning.
 

Calexico

Avslutat
Jag tycker inte stavar hjälper så mycket utför. Får ont ändå förr eller senare. mest skönt att ha nåt att ta emot sig med så man kan bromsa upp klivet lite.

bra att träna upp benstyrkan innan vandringen med crosstrainer tex
 
Tack för svar.

Stavar används redan och det hjälper.


Men bra tips att så att säga "meandra" sig ner då det är möjligt.


Gällande att träna så får jag bege mig till St Hans-backar (bor i Lund) och het enkelt gå upp och ner. På nära håll finns nog inget backigare som man hinner till på vardagarna.


Köp två siberian huskys o ta långpromenader med dom... Du får i princip gå o bromsa hela tiden så de blir bra träning som o gå nerför..

Men de blir en ond cirkel av problemet när hundarna gillar va ute o vill med på tur....då måste du gå me tung ryggsäck + två galna huskys som drar,de blir ett rent helvete utför kan jag meddela 😣
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.