"Kloss"-flytväst?

Undrar var man kan att få tag på s k "Kloss"-flytvästar?

Består endast av två stycken enkla flytblock som hålls ihop av några polyesterliknande band.

Visserligen så uppger Sport & Kanots hemsida att de ska föra sådana "västar", men eftersom denna firma inte utmärks av någon vidare leveranstillförlitlighet, så kommer det tyvärr inte på fråga.

Finns det några andra kanottillbehörsmånglare som tillhandahåller sådana tingestar?
 
det finns en lite morderniserad variant på sockerbits flytvästen från Kanuk modelnummer 405. Jag har tittat på den och den ser trevlig och smidig ut./ Petrus
 
Om jag minns rätt är den gamla kloss-flytvästen inte godkänd enligt någon CE norm som kom redan i slutet av 90-talet. Därmed får den heller inte säljas i butik. Dessutom är den ju ganska kass som flytväst.
 
http://www.disport.com.pl tillverkade klossvästar för ett par år sedan, men har troligtvis slutat pga de orsaker Peter nämner.
Klart luftigaste och minst störande västen vid hurtigare paddling, men som sagt var, den hjälper nog inte kanotisten så mycket bara för att den flyter.
 
Klossar eller sockerbitar används främst av tävlingskanotister, racing/maraton. De används fortfarande på tävlingsbanorna runt om i landet och jag har aldrig hört att ex. en arrangör har påpekat säkerheten i att använda en kloss. Folk är vana vid dom och de är klart skönast att paddla i om man tävlar slätvatten. Tyvärr kan dom vara lite svåra att hitta i Sverige, på tävlingar brukar man dock kunna köpa. Särskilt på SM.
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips