Klättring på Fårö, Gotland

Hej,

Åker till Fårö på Gotland snart och undrar om det finns någon möjlighet till klättring med rep där eller om det bara är bouldering som gäller.

Är det någon som vet??!

Mvh, Per Nyberg.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Aardwolf

Avslutat
Iofs så är jag med intresserad av om det finns på Fårö. Har för mig att högsta punkten på Fårö är 16 meter och ligger vid kyrkan. Men kan ha fel.
 
När jag bodde på Gotland så hade min klätterpartner klättrat en del på Fårö. Men detta var på Raukar och till det finns det flera anledningar till att inte följa efter:

Väldigt löst, vilket är ok på en del annan gotlandskalksten t.ex. Galgberget

Och så tror jag inte att det vore något vidare att skada en rauk på Lauterhorn.

Jag har inte provat själv så det finns säkert dom som har bättre info.
 
Ingen repklättring på Fårö

Nix, ingen repklättring på Fårö. Lite boulder på raukar och klinter (t.ex. vid Klintängarna), men som sagt mkt löst. Topprepsklättra på Galgberget eller på nåt mer experimentellt ställe lkängs denna klint upp mot norr/Stenkusten, alt slåss med Lundahl o Selin på ostkusten.

Har själv byggt en klättervägg på tomten i stället (Ekeviken/Fårö). Känns säkrare. /Ola
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.