Klättring när man är gravid?

Jag och en kompis funderar på att prova på klättring inomhus i Solna. Nu undrar jag hur det är när man är gravid.
Det jag i första hand undrar över är hur selen sitter/trycker på magen? Den mesta tyngden hamnar ju på remmarna runt benen men den remmen som går runt magen finns det risk att man känner obehag av den, ont, halsbränna, illamående (om man har ätit nyligen) mm?
 
Tjenare, Jessica. Kul att du hittat hit och att du vill börja klättra! Min fru klättrade i början av sin graviditet (någon gång i typ tredje, fjärde månaden) ett par gånger, men tyckte sedan att det kändes "obekvämt". Andra tjejer jag känner säger att de klättrat rätt längt in i graviditeten. Så - det finns egentligen bara ett svar "om du känner att det är obehagligt skall du inte klättra", typ.

Själva tänket med klättringen är ju att det skall vara trevligt att hålla på med det. :)

Hör av dig om du vill veta mer om graviditet och klättring eller så. Hur har det gått med fallskärmscertet förresten?

Nåväl. Ha det bra.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Aircontact Pro – designad för de stora äventyren

Vandra med kvalitet! När packningen är tung och terrängen krävande gäller det att ha riktigt bra utrustning. Med Aircontact Pro har deuter skapat en ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Det framgick inte om det var du eller din väninna som är välsignad.

Så länge du mår bra kan du klättra. Oavsett var andra kan tycka. Förståndet sätter förhoppningsvis in när det börjar bli kritiskt. (Du röker väl inte?)

Jag frågade en höggravid klätterinstruktör vilka problem hon hade. Hon svarade det var svårt med en del överhäng då magen var ivägen. Hursomhelst var hon naturligtvis försiktigare ledde inte och klättrade mest top-rope. Dessutom tog andra intressen över.

I den förra disskusion tycktes det finnas en hel del meningar från personer som vare sig klättrat speciellt mycket eller hade erfarenheter från graviditeter.

Magnus
 
Jag tror att det är väldigt individuellt hur man känner av selen, om man upplever att den trycker på magen och så vidare. Jag har själv precis kommit till det stadiet när magen börjar puta och tycker inte att det är obehagligt än. Det enda man måste tänka på är att midjebältet ska kunna spännas åt så mycket att det inte halkar över höfterna om man hamnar uppochned, men det verkar ju inte ha varit något problem för den gravida klätterinstuktören som MW berättade om. Jag tycker definitivt att du ska prova!
 
Det kanske kan funka bättre med en helkroppssele. Då slipper man ju midjebältet, och ingen risk att trilla ur selen vid fall upp-och-ner.
Bara en tanke...
 
Andreman?

Min replagskamrat var gravid för några år sedan. Vi klättrade bara trad under tiden som hon var gravid och hon gick mestadels som andreman. Skulle kunna tänka mig att sportklättring och även topprepsklättring är obehaligare än trad eftersom man hela tiden ramlar och hänger i selen. När man klättrar trad så är det ju inte ofta som man överhuvuddaget "använder" selen.

Men om jag fattar rätt så är du helt nybörjare och då kanske du skulle avvakta tills efter graviditeten innan du börjar.

Grattis till graviditeten föresten...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips