Klättring i Europa på sommaren

Euroklättrare! Jag är sugen på att ta mig ner till kontinenten i sommar. Vill gärna vara på en plats med bultade multipicher och bouldering. Har ni några tips på platser som inte är för varma i slutet på jul och början på aug?
 
Ailefroide har hur mycket som helst av långa bultade turer och ligger lite högre så det är lagom varmt.

Finns ett antal fina femma-turer men för att ha riktig glädje av området är det bra att vara hyfsat stabil på 6a. Bultarna sitter inte jättetätt.
 
Du får gärna låna mitt exemplar för att planera. Du kanske kan kanske köpa samma förare på plats när du kommer dit? Den finns säkert där.
Hittar inte ditt telnr. Ring mig på 070-781 04 10 så gör vi upp nåt.
 
Förare över Ailefroide finns att näthandla på många olika siter. En mycket välsorterad näthandel är Kletterfuehrer.net i Tyskland.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips