klättring abisko/gränsen/narvik-området?

Hej!

Är det nån som vet om det finns någon klätterförare över is-, mix- och alpina klätterturer i abisko/riksgränsen/narvikområdet eller är det nån som har några tips på linjer att göra? Är relativt ny så letar efter turer på ganska basic nivå. Ska dit i slutet av april, om nån är i området över påsk och vill klättra får ni gärna säga till!
 
"Dancing on the devil's dancefloor" är en väldigt fin förare som rekommenderas varmt, men den innehåller bara sommarklättring, och ingen vinterklättring.

Du kan pröva att höra med Narviks Klätterklubb (http://www.narvikklatreklubb.com/) eller Kiruna Klätterklubb.

Slutet av april låter som att det kan börja bli för varmt för isklättring, fast det beror ju på hur vintern är. Skidsäsongen däremot, den är lång :)
 
Slutet av april låter som att det kan börja bli för varmt för isklättring

Jo tanken har slagit mig förstås, men ska vara där i tio dagar o tänkte försöka blanda in lite klättring mellan alla skidåken... ombyte förnöjer. borde ju finnas nord- och östväggar som fortfarande är fasta och fina. men som sagt det beror ju på
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips