Klättra Slåttdalsskrevan i Skule?

Någon som vet om det är ok att bygga topprepsankare (tillfälliga givetvis, som inte lämnar några spår!) och klättra i Slåttdalsskrevan i Skuleskogens nationalpark?
 
Med mindre än att det finns lokala och specifika restriktioner om detta så är det väl helt OK, naturligtvis under förutsättning att det inte skadar naturen så att det i största allmänhet är i strid med miljöbalken eller jordabalken, och det borde ju inte vara nån som helst risk för detta.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Du menar med kilar och/eller använda träd och stenar? Det finns väl ingen anledning till att det inte skulle vara tillåtet - bara du ser till att inte skada naturen och så (inga borrhål eller liknande).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips