Klättermusen granit

tvekade mellan granit och berghaus crusader. valde tillslut crusader som var 1000 kronor billigare. Det jag inte gillade med granit var att höftbältet kändes alldeles för mjukt för att klara av tyngra laster samt att toplocket är fäst i öglor vilket gör att den kan komma att öppna sig då och då. särskilt när man flyger vilket ngn har rapporterat här också.
 
Är det ingen som har ett förlag på hur man löser just detta med stängningen under transport, flygning bussar mm. Mitt förslag är att man tar av locket och stoppar i det i väskan. Sen kan man dra lite oliika band eller annat mellan lyfthantagen för att stänga till den ordentligt. Jag skulle kanske annars ha en sån där påse man kan köpa från fjällräven med dragkedja och stoppa den i. Fast då kanske man får kånka omkring på den resten av resan fast man bara behöver den vid två tillfällen
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Jag köpte en Granit från -87 som var splitt ny, en av de första 100. Mannen som sålde den har aldrig använt den, han hade varit med och konstruerat ryggsäcken som jag fattade det. Coola grejen är att den är numrerad.
Jag är OTROLIGT nöjd.
 
jag köpte min från klättermusens fyndavdelning 1.800:- perfekt. Fan va stor den kan bli. Jag stoppade i alla kuddar i lägenheten, den blev riktigt stor. Jag tycker att krokarna som man spänner fast topplocket i är lite väl "utböjda". får nog knipa åt dom lite. Jag fick med två röda spännlinor, typ sånna man ha på pakethållaren, med samma typ av stängning som den som sitter snölåset i stora facket, någon annan som fick dom? Mycket bra om man vill hänga ett stativ eller vandringsstavar på väskan. Ska försöka komma på något bra sätt att fästa liggunderlaget på sidan med.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips