Klättermusen Draupner

Hej

Jag har blivit intresserad av en av Klättermusens skaljackor - Draupner.
Den verkar inte vara så vanlig, är det någon på forumet som använt den?

Ris/ros? Hur är den i storlek och passform? Etc etc
 
Hej Ulf! Jag har den och gillar den skarpt. Den är normallång. Normalvid. Normalt långa ärmar. Något elastiskt men inte så mycket. Tjockt tyg och biffig dragkedja, vilket jag gillar då jag tror det håller många år. Men den passar inte för sommarbruk tycker jag, eftersom själva tyget håller viss värme. Huvan är extra stor och har stormstrut. Kragen går upp högt ungefär som på en gammal anorak, dvs om dragkedjan stängs hela vägen upp så blir det ett skydd för hakan. Detta är (förutom huvans storlek) en ganska "vanlig" men hållbar jacka för att vara Klättermusen. Ofta har deras jackor varit ovanligt korta i midjan eller ovanligt långa i ärmarna. Denna tycker jag är "vanlig". Med 173 cm 75 kg så är storlek M perfekt.

Som jämförelse. Jag har också en KM Noatun sedan 17 år och den har hållit fantastiskt. Den är något tunnare i tyget, något mer elastisk och något mindre vid, någon cm längre ärmar. 1 cm längre rygg. Smal vid armhålorna.

Har också en Brage 2.0. Den är drygt 10 cm längre i ryggen och magen, har långa ärmar. För långa anser jag. Den har också bra huva men utan stormstrut. Tunnare tyg, men hållbart. Knappt elastisk alls. Brage har vid passform överallt utom kring midjan där den är normal. En S Brage är ungefär lika vid över bröstet som en M Draupner.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Stort tack för ditt svar, mycket uttömmande.

Jag söker en ganska rymlig jacka, dels för att få plats med ordentliga värmelager, dels för att jag har lite volym i mig själv 😀. Kanske ska kika på Brage också fastän Draupner är den som tickar flest boxar på pappret
 
En fråga till…

Hur vida är ärmarna? Jag har ofta problem med att nyare jackor har för tighta ärmar, ffa underarmar.

Vi verkar vara lika långa men jag väger betydligt mer
 
Jag gillar Draupnern bäst... Perfekt allround jacka, slitstark.

Draupners ärm är 35 cm runtom mätt mitt på underarmen. Brage 2.0 är 36 cm och Noatun är 37 cm.
 
Nu har jag fått hem min Draupner men ännu inte utsatt den för värre prövningar än att cykla till jobbet.

Den känns som en kraftig och lite ”old school cool” jacka. Det är inte nödvändigtvis något dåligt 😄
Rejäla blixtlås med skyddsklaff, kraftigare material och lite längre skärning än midjekavaj är saker jag ibland saknat i utbudet de senaste typ 10 åren

Draupnern är en typisk jacka man bokstavligen har på sig under vintern, den är för tung och tar för stor plats i packningen för att bara vara med omutifallatt.

Jag köpte en L vilket innebar att ärmarna kanske är lite åt det längre hållet men annars passar den bra
 

Aktuellt

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips i Norden!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.