• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

klätterkamrat mallorca

Hej, Jag sitter med bas Palma de Mallorca men utan klätterkompis. Är ganska grön, klättrar 6+ ungefär men har en fin fiat och vill klättra så mycket som det bara går här nere. Undrar om det finns någon/några andra som bor här eller har vägarna förbi mallis under sommaren som skulle vilja mötas upp? Skicka då ett mail till krl83@hotmail.com

Jag har all utrustning inkl extra sele och skor..

// Calle Larsson
 
krl83; sa:
Undrar om det finns någon/några andra som bor här eller har vägarna förbi mallis under sommaren som skulle vilja mötas upp?
Malindo bor på Mallis men om han har tid och lust att klättra vet jag ingenting om. Du kan ju alltid maila honom via Utsidan om du inte får någon kontakt.
 
mallorca

haskell; sa:
krl83; sa:
Undrar om det finns någon/några andra som bor här eller har vägarna förbi mallis under sommaren som skulle vilja mötas upp?
Malindo bor på Mallis men om han har tid och lust att klättra vet jag ingenting om. Du kan ju alltid maila honom via Utsidan om du inte får någon kontakt.

Ok, jag har försökt hitta honom här på utsidan men inte lyckats, brukar inte hänga här så jag har inte stenkoll på hur du menar heller. Jag sökte i medlemsregistret? Tack för svaret, har klättrat två dagar här nu, riktigt fint faktiskt..

/ Calle
 
Klättra

Hej! Jag har semester v31-32 och funderar på att ta en spontanresa nånstans - bara man kan klätta! Eventuellt blir det Norge el Thailand, men Mallorca skulle funka (kan förmodligen ordna "skjuts" dit). Jobbar du på dagarna eller kan du klättra när som?? //Camilla
 
Tjena
Min kompis Virginia är på Mallorca och jobbar, och är säkert klättersugen=)
Du kan ju maila och kolla: glazzig@hotmail.com
 
mallorca

Jag jobbar, men inte så mycket. Jobbar som pilot vilket innebär att jag kan klättra i stort sett varje dag..

Jag ska maila, tack!
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.