Karta för hemsida

Hej, jag undrar om det är någon som vet vad som gäller angående att lägga in kartor på en hemsida. Jag har kollat på många sidor med reseberättelser och de flesta har kartor som visar cyklade rutter ovs. Men vad gäller för regler? Får jag norpa kartor som visas på andra webbsidor? Finns det någonstans jag kan hitta kartor som det är fritt att ta och visa på min egen hemsida?

Jag har sökt efter detta här på forumet men inte sett något om det. Fast jag är nästa säker på att jag kom förbi en liknande fråga för inte så länge sen. Men som sagt, jag hittar den inte.

Mvh. Johan
 
Kartor är skyddade av upphovsrätten. Men gör du en egen Sverigekarta genom att rita av en annan och sedan rita in en rutt så är det ju omöjligt att bevisa att man kopierat någon annans.

Att rakt av norpa en karta från en annan sida är inte att rekommendera. Men sannolilkheten att någon skulle göra något åt saken (så länge det rör sig om en privat hemsida) är mindre än minimal.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Tjenare. Har själv haft samma funderingar innan jag startade min sida [www.rock-ice.com], så jag kollade med en jurist hur det ligger till.

Det är räcker faktiskt att bara ändra färg på kartan (eller linjer) och lägga till/ta bort någon detalj/typsnitt.

Att bara ändra storlek är inte godkänt...

Men för att vara på den säkra sidan är det förmodligen lämpligast att rita av en redan existerande karta.

Alternativt kan du ju höra efter med "ägaren" till en karta du hittat på nätet. Som tack för hjälpen kan du ju erbjuda att lägga upp en länk på din sida till hans/hennes.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips