Kanada fiske/paddling - deltagare sökes

Hej!

Har länge suktat på Kanada, så jag är intresserad! Hur långt i planeringen har ni kommit? Har ni någon färdig rutt än? Är det mest fokus på själva paddlingen, eller är huvudmålet att fiska? Ungefärlig budget? Ja, många frågor blir det...

mvh

biznis
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Rutten är spikad och är sannolikt rätt så krävande.
Det blir en hel del fiske. Priset beror lite på hur mycket utrustning man har sen innan.
Bara transport plus förnödenheter och uppehälle landar på drygt 40kSEK.
/jonord88
 
Om det är Norra kanada ni siktar på kan ni nog knappast hitta gös/walleye iallafall, den tycks ha en tämligen sydlig utbredning i kanada. Kanadarödingfiske borde ni kunna hitta ypperligt dock.
 
Tjena grabbar kom ni iväg på resan? Har ni planer för 2018 och har frågor så hör av er så ska jag svara så bäst jag kan,jag har sjölv gjort en del turer i kanada ich har ett bra kontaktnät där som kan ge många svar.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Tyvärr inga vargar denna gång. Vi såg flera björnar men fick inga bra bilder. Myskoxe har vi aldrig sett förut. Det är tydligen ovanligt att de går så långt ner i skogsområdet.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.