Kan gravida klättra?

jonsa; sa:
Det är större risk för skada om man är gravid och bär på ett 10 kg bowlingklot i maghöjd som gör kroppen osmidig.
10 kg bowlingklot??? Ett nyfött barn väger väl normalt mellan 3 0ch 4,5 kg. Normalt går man (kvinna) upp 10-20 kg under en graviditet, men det är bl a barn, livmoder, fostervatten, ökad vätskeinlagring, mer fett.
jonsa; sa:
Tänkvärt: skulle ni förlåta er om ni orsakade ett missfall ni kunde ha undvikt?
Även om jag tror att risken för skada vid ett fall är liten så kan konsekvenserna av ett fall vara mycket stora. Om min sambo klättrade under en graviditet, så skulle jag be henne sluta.

/Håkan
 
Tycker inte..

...att din väninna, som inte är van klättrare, ska börja klättra nu när hon är gravid. Alla risksporter (klättring räknas dit) bör man avstå från, eller i alla fall inte börja med som gravid.

Dels bör hon inte göra det för bebisens skull (hon skulle aldrig förlåta sig själv om ngt skulle hända!), men också för sin egen skull. När man är gravid påverkas kroppen, inte bara av den extra tyngden, utan av ett helt bombardemang av hormoner. En av dessa hormoner, relaxin, påverkar kroppen så att leder och fogar i skelettet blir "slappare" (för att kvinnans bäcken ska vara flexibelt och kunna vidgas så att bebisen kan komma ut). Detta faktum innebär också att man får lättare att stuka fötter, vrida armar ur led osv, så därför gäller generellt att man under graviditet inte ska påbörja nya träningsformer, speciellt inte såna med mycket fysisk kontakt (t.ex karate, boxning) eller snabba kroppsrörelser (t.ex innebandy). Visst är det nyttigt att hålla igång under graviditet, men det finns andra säkrare träningsformer (både för mamma och barn).

Jag har visserligen extremt lite egen klättringserfarenhet och kan ingenting om de säkerhetsattrialjer som finns, så jag kan bara uttala mig generellt om vad en barnmorska skulle råda din väninna till.

Sen håller jag med (någon av ovanstående talare) att du gör klokt i att hitta andra/flera klätterkompisar - dina gravida väninna kommer nog inte ha klättringen som prio nummer ett än på några år :)
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips