Kalibrering av karta från Gula Sidorna

Har använt AspenXTR (Pelle Sundling)s eminenta lilla programsnutt för att få ut stora kartbilder från Gula Sidorna. ( http://194.52.43.5/mapx2/default.html )

Nån som gett sig på att kalibrera sådana kartbilder?
Vilken projektion och datum ska man använda?
Finns det nåt smart sätt att räkan ut skalan ifrån zoomfaktor och kartstorlek?

/RedTop
 
Skalbestämning / Passning

Hmm....Man får väl mäta ett känt avstånd i kartan vid en viss zoomfaktor, kanske ett dåligt sätt. Centrumpunkten verkar man ju få "gratis" i RT90 (antar jag), sen skulle det vara bra att hitta 3 eller fler andra passpunkter i kartan man vet koordinaterna på och sedan använda någon GIS-programvara för att fixa koordinatsystemet, t.ex. ArcView. Noggrannheten kanske inte blir den bästa, men med tanke på att referensskalan verkar vara rätt så liten så borde det inte vara det största problemet =)
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag testade med att göra en grov kalibrering genom att söka ut tre adresser i kartbilden i Gula Sidornas sökfunktion och därmed få ut koordinaterna till den fastigheten. Sen chansade jag på Swedish Grid och RT90.

Nån skrev i en annan tråd här att med zoomfaktor 6 och storlek 2500x2500 blev kartbilden precis 10x10km så då räknade jag om min karta som var 2000x2000 pixlar (72dpi) och zoomfaktor 7 till att vara ungefär i skala 1:9719. Lät inte helt orimligt.

Får väl kolla om det stämmer hyffsat på väg hem från jobbet, men det vore ju kul att höra från någon som kanske labbat med detta redan.

/RedTop
 
Funkade hyffsat

Den enkla kalibreringen jag beskrev ovan funkade hyffsat. Tillräckligt bra för jag utan problem skulle se på vilken väg eller i vilken vägkorsning jag var då jag cyklade hem från jobbet.
Huruvida skalan blev rätt eller inte har jag inte kollat.
Lite joxigt är det dock innan man har kartan klar. Är det tätortsnavigerning man är ute efter är det ju enklare att ta till Stadskartan för PC eller TomTom (motsv.) för PDA.

/RedTop
 
Gör så här

Nån som gett sig på att kalibrera sådana kartbilder? Vilken projektion och datum ska man använda? Finns det nåt smart sätt att räkan ut skalan ifrån zoomfaktor och kartstorlek?

Mina tester på kartstorlek 2000x2000 och zoomlevel 7 visar följande:
Swedish grid, RT90
Med mittpunktens koordinater = X, Y (t ex Northing 6600000 och Easting 1620000)
Så är övre vänstra hörnet =
X+1578 (6600000+1578), Y-1686 (1620000-1686)
Nedre högra hörnet =
X-1578 (6600000-1578), Y+1686 (1620000+1686)

Varför det ska vara olika justeringsparametrar för X resp Y för en kvadratisk bildfil, kan jag inte förklara, men det funkar.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!
Spår från GPS ligger lite fel

Testade att plocka in en karta i OziExplorer. Med tre punkter, mitt punkt plus hörnkoordinater enligt din beräkning ger error 3, vilket inte finns dokumenterat...

Med två punkter funkar det. Men det verkar som att ju längre från mittpunkten desto sämre stämmer det? Kan det vara så?

Får hela 58 meter missmatch mellan track, en lunchpromenad, och karta, de gator jag gick på.

/Tomas
 
Nytt kalibreringsförsök

Har testat varianten att använda waypoints som referenspunkter, och då verkar det funka bättre. Så kartan är definitivt användbar, det gäller bara att hitta ett enklare sätt att söka ut referenspunkterna.

/Tomas
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.