Kajakplats i Stockholmsområdet?

Vad gör man när man bor i Stockholm (Sollentuna) i lägenhet, med litet förråd, tre trappor upp utan garage? Jag och min man fick presentkort på kajaker i bröllopspresent (toppen!) men hittar ingenstans att förvara dem. Och utan förvaringsplats inga egna kajaker... Är det någon som har tips på en kajakklubb som faktist har plats för nya medlemmar med kajaker? Jag är själv med i 2 klubbar men de har årslånga köer för förvaringsplats. Eller några andra pigga ideer? Jag har själv funderat på att vinscha upp kajakerna på balkongen men då skulle de sticka in hos grannen. Även funderat på att alltid ha dem på taket till bilen men det verkar inte vara helt hållbart. (Hur ska man då få plats med skidorna?)

Tacksam för alla förslag!

/Nina
 
Kolla med någon snäll granne eller kompis som har garage antingen till lgh eller villa. De kanske är villiga att låna ut några kvadratmeter takyta mot att få prova på kajak någon gång eller en flaska rödvin :)

Per
 
Faltkajak?

Kanske läge för ett par hopfällbara kajaker? Faltkajaker är poppis i Japan, på Manhattan och andra trångbodda ställen.

Allt får plats i en bag för paddlar och trä- eller aluminiumdelarna till skelettet, och en bag för skinnet.

Efter paddling, ta isär och häng på tork i badrummet. Ställs undan på vinden, eller läggs under sängen.

http://www.utsidan.se/faltkajak
 
Örnsberg KS och SIF kajak(Saltsjöbaden)

Plats finns men på fel sida om stan! Saltsjöbaden har fina platser vid Neglingeviken/ Baggensfjärden lediga tfn:717 12 75.
I ÖKS har vi platser i Gröndal och Reimersholme. Finns lediga i Gröndal även om dom ligger lite högt upp. Jag är platsansvarig i Gröndal epost: rexpilen@hotmail.com Kön till platser Remersholme är inte så lång ring 070-6184762 och kolla. Medlemskap är ett måste för att få plats.


Länkar: http://www.sifkajak.nu/

http://www.svenskidrott.se/a/ornsbergsks
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.