Kajakplats i Stockholmsområdet?

Vad gör man när man bor i Stockholm (Sollentuna) i lägenhet, med litet förråd, tre trappor upp utan garage? Jag och min man fick presentkort på kajaker i bröllopspresent (toppen!) men hittar ingenstans att förvara dem. Och utan förvaringsplats inga egna kajaker... Är det någon som har tips på en kajakklubb som faktist har plats för nya medlemmar med kajaker? Jag är själv med i 2 klubbar men de har årslånga köer för förvaringsplats. Eller några andra pigga ideer? Jag har själv funderat på att vinscha upp kajakerna på balkongen men då skulle de sticka in hos grannen. Även funderat på att alltid ha dem på taket till bilen men det verkar inte vara helt hållbart. (Hur ska man då få plats med skidorna?)

Tacksam för alla förslag!

/Nina
 
Kolla med någon snäll granne eller kompis som har garage antingen till lgh eller villa. De kanske är villiga att låna ut några kvadratmeter takyta mot att få prova på kajak någon gång eller en flaska rödvin :)

Per
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Faltkajak?

Kanske läge för ett par hopfällbara kajaker? Faltkajaker är poppis i Japan, på Manhattan och andra trångbodda ställen.

Allt får plats i en bag för paddlar och trä- eller aluminiumdelarna till skelettet, och en bag för skinnet.

Efter paddling, ta isär och häng på tork i badrummet. Ställs undan på vinden, eller läggs under sängen.

http://www.utsidan.se/faltkajak
 
Örnsberg KS och SIF kajak(Saltsjöbaden)

Plats finns men på fel sida om stan! Saltsjöbaden har fina platser vid Neglingeviken/ Baggensfjärden lediga tfn:717 12 75.
I ÖKS har vi platser i Gröndal och Reimersholme. Finns lediga i Gröndal även om dom ligger lite högt upp. Jag är platsansvarig i Gröndal epost: rexpilen@hotmail.com Kön till platser Remersholme är inte så lång ring 070-6184762 och kolla. Medlemskap är ett måste för att få plats.


Länkar: http://www.sifkajak.nu/

http://www.svenskidrott.se/a/ornsbergsks
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips