Kajak köp

Jag ska köpa en kajak och vill ha lite hjälp att svara på mina frågor & gärna konkreta förslag på köpet.
Jag kommer att använda den i alla typer av vatten.
Jag är nybörjare men jag vill inte ha en kajak som jag tröttnar på efter ett år.
1. Plast eller glasfiber?
2. Hur lång bör den vara?
3. Gärna märkes förslag.

Tack på förhand.
Anders
 
För långfärd i flera veckor?
Är du intresserad av motionspaddling, havsracing/maraton eller paddligsturer med högt tempo?
Gillar du att hålla dig riktigt nära land - följa strandkanten på öar och snirkla runt skär?
Gillar du att busa i stora vågor med surf eller rockhopping?

Eller är du huvudsakligen intresserad av att komma ut med termos, kikare, kamera, tält och kanske kamrater? (som de flesta andra paddlare)

-p-
[Ändrat av olle11 2005-01-10 kl 14:13]
 
det sista nämnda, alltså utt med termos, tält och goda vänner.
men även kunna lägga upp kajaken på axeln ocg gå hundra meter för att paddla en timme eller två.

ha de
 
Bra, då är det inte så himla noga! :)
Eller, då är det fritt fram för många olika tips.

Fast det är bara de lättare versionerna (typ motionskajaker) som är kul att kånka på en längre stund - många har en liten ihopfällbar (får plats i kajaken) vagn. (Det finns trådar som benar upp den frågan här i "biblioteket".)

Jag skulle nog börja att tänka budget...

Annars säger jag att jag föredrar glasfiber, och kajaker som inte är för korta (under fem meter är kanske kort?), eller för långa (över 5å50?).

Jag skulle, enligt din fundering ovan, inte rekommendera kajaker som säljs som "väldigt trygg".

Men mer än så vill jag inte säga.
Det hela har ju då en hel del med din ide om hur en vacker kajak ser ut, din budget och inte minst om hur bra du sitter i olika kajaker.

Jag gillar min Foster/Rowe Silhouette väldigt mycket i 95 procent av fallen. I de övriga vill jag ha en helt annan kajak (som inte skulle vara lika bra i övriga lägen) - det blir till att köpa två, eller tre!

-p-
 
Det är ruskit noga.....:)
Jag betalar häldre lite mer och får en kajak som jag kommer att vara nöjd med en att köpa en halv dan som jag tröttar på ganska så snart.

är en glasfiber mycke känsligare en plast??

Anders
 
andkar6969; sa:
är en glasfiber mycke känsligare en plast??
Har sett gfkajaker som blivit rejält "misshandlade" och klarat jättemycket: bara repor och knappt ens det.

Jag har sett gf-kajaker som har blivit så misshandlade så att det blivit hål i dom (nu snackar vi surf och lek på stora vågor vid vassa klippor). Det är lätt att laga.

Repor fixar vem som med lite gelcoat/topcoat och för genomslag (eller brutna ändskepp) behövs väv och lite plast (och mer jobb).

Detta är inte mitt område riktigt, men jag är inte det minsta ängslig för att utsätta min gf-skuta för vad som helst. Oftast (alltid?) håller det, och det går "lätt" att laga om det inte gör det.

Dock är det ju så att det KÄNNS mycket bättre att släpa en rotationsgjuten plastkajak över stock och sten än att göra detsamma med en glasfiber. Är det månne ljudet som skiljer sig åt?

Tänker och tycker,
-p-
ps1. Det finns mycket skrivet om olika modeller i formumet.
ps2. Här kan du spana lite mer om blandade välformulerade resonemang: http://www.thomassondesign.com/doc/choosekayak.php . Eller om du vill vara lite snabbare: http://www.arnstrom.org/provpaddlatHK.php
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips